Jackson Katz: “Kadınlara Karşı Şiddet: Bu Bir Erkek Meselesidir…”

Bilmeniz muhtemel, TED (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) kendisini dünyaya yaymaya değer fikirlere adamış bir sivil toplum kuruluşu. 29 yıl önce California, ABD’de dört günlük bir konferans olarak başlayan bu girişim, şu an her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlenen bir etkinliğe dönüşmüş durumda. TED konuşmacıları insanı sıkmadan, lafı fazla uzatmadan, meramlarını 18 dakikalık bir süre içinde anlatıyorlar. Daha önce TED’de konuşan dünya liderleri arasında Bill Gates, Al Gore, ve İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown da var. En güzeli de bu konuşmalar TED üzerinde ücretsiz olarak izlenip indirilebiliyor.

TED’in bir Açık Çeviri Projesi var ve gönüllü çevirmenlere kapısı her zaman açık. TED konuşmaları Türkçe dahil olmak üzere tam 97 dile çevrilmiş durumda.

Gönüllü TED çevirmenlerinden biri olarak ben de, cinsiyet ayrımcılığı karşıtı eylemci, konuşmacı, yazar ve film yapımcısı Jackson Katz’ın “Kadınlara karşı şiddet: bu bir erkek meselesidir…” başlıklı, ilham verici konuşmasını Türkçeye çevirdim ve bu metin TED’in sitesinde yayımlandı. Göz atmak isterseniz işte burada:

Jackson Katz’la ilgili ayrıntılı bilgi için kişisel internet sitesi: Jackson Katz’s personal website

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s